Facebook

Indeksy nośności i prędkości – Czym są i dlaczego warto zwrócić na nie szczególną uwagę

Indeks nośności
Za pomocą indeksu nośności określa się maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać opona podczas jazdy z największą dopuszczalną prędkością. Znajduje się on na boku opony zaraz za rozmiarem, obok indeksu prędkości. Do wyznaczenia wartości indeksu zawsze brana jest pod uwagę bardziej obciążona oś pojazdu. Każdy producent podaje informację, jaki indeks nośności należy zastosować. Taka informacja znajduje się najczęściej w instrukcji obsługi pojazdu.
Na przykład:
90 – 600kg, 91 – 615kg, 92 – 630kg, 93 – 650kg, 94 – 670kg, 146 – 3000kg, 147 – 3075kg, 148 – 3159kg, 149 – 3250kg, 150 – 3350kg.
Indeks nośności opon XL oraz C
Jeśli w danej grupie pojawia się potrzeba zastosowania opon o wyższej nośności, to wówczas produkuje się opony XL. Dostosowane są one do większego obciążenia i ciśnienia niż ma to miejsce w oponie standardowej. Wzmocnioną konstrukcję opony uzyskuje się poprzez ingerencję w czoło, stopkę opony lub zastosowanie dodatkowej warstwy osnowy.
⛔️Nie należy zaniżać indeksu nośności❗️ Opony z zaniżonym indeksem będą musiały znosić większe obciążenie niż zostało dla nich przewidziane. Przez to będą zużywać się szybciej, a ogólne wydatki na utrzymanie pojazdu wzrosną. Trzeba mieć na uwadze fakt, że takie opony pod obciążeniem mogą pęknąć lub wystrzelić uszkadzając pojazd! Montując produkty o parametrach, które nie odpowiadają ustalonym przez producenta, tracisz gwarancję na zakupione opony, a zakład ubezpieczeniowy może odmówić wypłacenia odszkodowania w przypadku uszkodzenia pojazdu❗️⛔️
Indeks prędkości
Indeks prędkości określa maksymalną, dopuszczalną prędkość, z jaką pojazd może się poruszać na danej oponie. Wartość indeksu wyrażona jest w kilometrach na godzinę. Jest ona określana przez producenta w drodze testów laboratoryjnych, podczas których imituje się pracę i zużycie opony w warunkach drogowych.
Indeks prędkości zapisywany jest zawsze po indeksie nośności, ponieważ są one od siebie zależne. Dlatego pełny opis na oponie składa się z dwóch cyfr i litery, np. 91T, co oznacza, że obciążenie na tej oponie nie może przekraczać 615 kg powyżej prędkości 190 km/h.
Symbol indeksu prędkości znajduje się na boku opony i jest ostatnią, po szerokości, profilu, rozmiarze i indeksie nośności, wartością w tym ciągu znaków. Indeks wyrażony jest zapisem literowym.
Na przykład:
A3 – 15 km/h, A4 – 20 km/h, A5 – 25 km/h, A6 – 30 km/h, A7 – 35 km/h, A8 – 40 km/h, B – 50 km/h, C – 60 km/h, D – 65 km/h, E – 70 km/h, F – 80 km/h, G – 90 km/h, J – 100 km/h.
⛔️Część kierowców podchodzi do indeksu prędkości po macoszemu. Takie podejście może mieć groźne konsekwencje – w praktyce oznacza to szybsze zużycie, odkształcania, gorszą przyczepność, dłuższą drogę hamowania, a w najgorszym przypadku uszkodzenie opony❗️⛔️

 

Indeksy nośności i prędkości - Czym są i dlaczego warto zwrócić na nie szczególną uwagę 1

Maxam
Westlake
Trelleborg
Dynamaxx
Continental
Double Coin
BKT
Bridgestone
Nokian
Michelin
Taurus
Ozna
Cultor
Mitas
Hankook
Magna
Aeolus
Firestone
Alliance