Facebook

Opony bieżnikowane – czym są i jakie są ich wady i zalety.

W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy Wam czym są opony bieżnikowane i przedstawimy wady oraz zalety takiego rozwiązania🤔.

🔵Opony bieżnikowane to produkty wtórne, które zostały poddane procesowi regeneracji♻️. W jego wyniku zostaje nałożona nowa warstwa bieżnika w miejsce zużytego, co pozwala przedłużyć żywotność ogumienia👍. Może się to odbywać na dwa sposoby:

🔹bieżnikowanie na gorąco🔥 – najpierw z opony ściągany jest stary bieżnik; następnie jest ona otaczana nową gumą i umieszczana w przygotowanej do tego formie. Ma to na celu nadanie nowego kształtu bieżnikowi;
🔹bieżnikowanie na zimno❄️ – oponę pozbawioną bieżnika łączy się z wytworzoną wcześniej gotową warstwą nowego bieżnika.
Po przeprowadzeniu procesu odnowy, każda opona musi być poddana testom i sprawdzeniu jakości nim zostanie dopuszczona do ponownego użytku.

🟠Stosowanie opon bieżnikowanych ma oczywiście swoje wady i zalety.

🔸Za największe plusy takiego rozwiązania uważa się:
▪️Redukcję kosztów💲 – opony po renowacji są tańsze nawet o połowę w porównaniu do nowych egzemplarzy.
▪️Ekologia🌱 – korzystniej dla środowiska jest odnowić zużyte opony i ponownie dopuścić je do użytku niż wyprodukować nowe, ponieważ gdy stare staną się odpadkiem trudnym do utylizacji.
🔸Bieżnikowanie ma też swoje wady, należą do nich głównie:
▪️Większa podatność na uszkodzenia🛠 – w przypadku opon odnawianych wzrasta ryzyko poważnego ich uszkodzenia podczas ciężkich prac czy kolizji;
▪️Szybsze zużywanie się🤏 – regeneracja może wpływać na szybsze zużywanie się w porównaniu do nowej opony, ponieważ mieszanka nalewanej gumy nie zawsze jest tak dobra jak w nowej oponie.
▪️Słabsze właściwości💥 – Niektóre właściwości mogą być gorsze niż w przypadku nowego ogumienia. Na przykład: indeksy nośności i prędkości, a także właściwości trakcyjne opony.

🔴Czy warto kupić opony bieżnikowane?
To, czy warto inwestować w odnowione opony zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych📈. Wiadomo, że w przypadku opon bieżnikowanych jest to korzystne ekonomicznie rozwiązanie, gdyż zdecydowanie redukuje koszty eksploatacyjne, co jest niezwykle istotne dla wielu firm💵. Jednakże należy pamiętać, że redukcja kosztów zakupu opon nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem🚨. Należy liczyć się z faktem iż taka oszczędność może skutkować większą szansą na uszkodzenie opony, co może spowodować przestój w pracy, awarię sprzętu lub w najgorszym przypadku uszczerbek na zdrowiu‼️

🏆Pełną ofertę opon znajdziecie na:
👉www.ditopony.pl👈

Maxam
Tianli
Westlake
Trelleborg
Dynamaxx
Continental
Double Coin
BKT
Bridgestone
Nokian
Michelin
Taurus
Ozna
Cultor
Mitas
Hankook
Magna
Aeolus
Firestone
Alliance