Facebook

Przyczepy rolnicze ze spadkiem

We wrześniu po raz kolejny już spadła liczba zarejestrowanych nowych przyczep rolniczych. I to aż o 14% w ciągu miesiąca. W ubiegłym miesiącu sprzedano 310 przyczep rolniczych, czyli o 14% mniej niż w sierpniu i o 25% mniej niż przed dwunastoma miesiącami.
Od początku roku zarejestrowano 5517 nowych przyczep rolniczych, a więc o 16 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2014. Taki rezultat to zasługa doskonałego pierwszego półrocza, kiedy to notowaliśmy rekordowe ilości rejestracji. – Rynek wyraźnie się nasycił. Większość rolników, którzy planowali zakup nowej przyczepy zrobiła to w pierwszym półroczu. Od czerwca obserwujemy wygasanie rynku i nie spodziewałbym się w tej kwestii żadnych drastycznych zmian. W kolejnych miesiącach rynek powinien oscylować na granicy 250-350 sztuk miesięcznie – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.
We wrześniu największą sprzedaż po raz kolejny odnotował Pronar. W omawianym miesiącu zarejestrowano 111 nowych przyczep tego producenta. Niestety oznacza to spadek zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak i z rokiem ubiegłym. Na drugim miejscu rankingu – ze sprzedażą ponad dwukrotnie mniejszą od lidera (54 sztuki) znajduje się Metal-Fach. Ranking w tym miesiącu zamyka Wielton ze sprzedażą 34 przyczep. Zaraz za podium kolejno uplasowały się: Zasław, Meprozet, Metaltech, PPHU Wodziński, Marpol, Pomot i Vaia.
W tym miesiącu tonaż 6–7 ton (ze sprzedażą 70 sztuk) spycha z podium zazwyczaj najpopularniejsze 10–12 T (67 przyczep). Dla mniejszego tonażu wynik ten oznacza 9% wzrost miesięczny, ale niestety 14% spadek w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. Dużo większe spadki odnotowała natomiast ładowność 10–12 ton: blisko 34% w porównaniu z sierpniem (w sierpniu zarejestrowano 101 przyczep tej ładowności) oraz 46%. jeśli weźmiemy pod uwagę dane sprzed dwunastu miesięcy. Ostatnie miejsce na podium w zestawieniu najpopularniejszych przyczep zajmuje tonaż 8000–8999 kg z łączną sprzedażą 63 przyczep. Również dla tego segmentu nie oznacza to wzrostu – sprzedano bowiem 6 przyczep tej ładowności mniej niż w sierpniu i dokładnie tyle samo co w roku ubiegłym.
Wielkopolska ponownie zajmuje pierwsze miejsce w rankingu rejestracji przyczep rolniczych. We wrześniu zarejestrowano tam 46 przyczep. Zaraz za nią uplasowało się Mazowsze, w którym we wrześniu zarejestrowano 41 przyczep rolniczych. Podium w tym miesiącu zamyka woj. łódzkie z 34 sprzedanymi maszynami.
 przyczepa_0
źródło: Wiadomości Rolnicze Polska
Maxam
Tianli
Westlake
Trelleborg
Dynamaxx
Continental
Double Coin
BKT
Bridgestone
Nokian
Michelin
Taurus
Ozna
Cultor
Mitas
Hankook
Magna
Aeolus
Firestone
Alliance