Facebook

Technologia IF w oponach radialnych

Opony radialne po raz pierwszy pojawiły się na rynku niemalże 70 lat temu. Od diagonalnych odróżnia je przede wszystkim większa nośność, mniejszy stopień usztywnienia, który znacznie wpływa na komfort jazdy, a także zdolność przeniesienia zdecydowanie większych sił bocznych. Jednak w celu ciągłego poprawiania komfortu użytkowników, postanowiono dopracować opony radialne i wzbogacić je o dodatkowe technologie – IF i VF. Obecnie każdy liczący się producent posiada w swojej ofercie tego typu produkty.

Opona radialna zaprojektowana z zastosowaniem technologii IF sygnowana jest dokładnie takim skrótem umieszczonym przed rozmiarem, oznaczającym “Increased Flexion”, co można tłumaczyć w sposób dosłowny jako “zwiększone zgięcie”. Tego typu ogumienie jest w stanie przenieść do 20% więcej ładunku przy znacznie większej prędkości niż standardowa opona w tym samym rozmiarze, dlatego też zaleca się je użytkownikom maszyn o zwiększonej mocy. Opony IF cechują się długą żywotnością, natomiast ich bieżniki zużywają się równomiernie. Dzięki zastosowanej technologii ogumienie te posiada doskonałe właściwości trakcyjne, a także zdolność do samoczyszczenia.

Inną zaletą opon IF jest fakt, iż przy większym obciążeniu ciśnienie wewnątrz opony pozostaje niezmienne, natomiast przy ładunku o tym samym ciężarze – redukuje się (w odpowiednim ogumieniu ciśnienie może spaść nawet poniżej jednego bara). Szybsze tempo pracy, a także zminimalizowany poślizg przekłada się natomiast na zmniejszenie zużycia paliwa, dzięki czemu wzrasta wydajność całej maszyny. W oponach zaprojektowanych z wykorzystaniem technologii IF, większa powierzchnia ogumienia ma kontakt z podłożem, co skutkuje dużo niższym naciskiem na glebę, a w dalszej kolejności – lepszym wzrostem roślin i tym samym zwiększeniem zysków. Standardowe opony radialne posiadają taki sam obwód jak ogumienie typu IF, te jednak mogą w znaczny sposób uszkadzać rośliny.

Technologia IF w oponach radialnych 1

Niezaprzeczalnie opony radialne z wykorzystaniem technologii IF posiadają szereg zalet, ze zwiększoną wydajnością na czele. Warto zatem, rozważając zakup nowego ogumienia, zastanowić się nad wyborem właśnie tego typu opon. Jak wspominaliśmy wcześniej, w tej chwili większość producentów posiada w swojej ofercie produkty oznaczone symbolem “IF”, można zatem zapoznać się z ofertą poszczególnych firm i wybrać dla siebie tę najkorzystniejszą.

 

Technologia IF w oponach radialnych 2

Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie powyższego artykułu lub innych opon, zachęcamy do skontaktowania się z zespołem ditopony.pl. Jesteśmy do Państwa dyspozycji i chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego ogumienia.

 

 

 

 

Zdjęcia:

http://przegladoponiarski.pl/upload/image/Aktualnosci/2016/lipiec/3/MICHELIN_AxioBib.jpg

http://pliki.farmer.pl/i/03/26/03/032603_940.jpg

Maxam
Tianli
Westlake
Trelleborg
Dynamaxx
Continental
Double Coin
BKT
Bridgestone
Nokian
Michelin
Taurus
Ozna
Cultor
Mitas
Hankook
Magna
Aeolus
Firestone
Alliance