Facebook

Wzrost sprzedaży ciągników

Po wcześniejszych spadkach, we wrześniu zarejestrowano więcej nowych ciągników. Prym wiedzie tu New Holland, zarówno pod względem liczby sprzedanych maszyn, jak i modeli, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród rolników.

We wrześniu sprzedaż nowych ciągników się zwiększyła. Zarejestrowano 870 nowych maszyn, co daje wynik o 1/3 lepszy od tego z poprzedniego miesiąca. I, pomimo, że wzrost ten jest całkiem spory, to w porównaniu do sprzedaży z analogicznego okresu ubiegłego roku, sprzedaż spadła o 29%.

Przez 9 pierwszych miesięcy br. sprzedano 9787 nowych traktorów. Wynik ten jest o 13% gorszy od zeszłorocznych, kiedy w tym samym okresie zarejestrowano 11294 sztuki. – Pomimo blisko 33% wzrostu sprzedaży na przełomie sierpnia i września osiągnięty wynik – 870 sztuk – wciąż nie jest najlepszy. Nie chcę się tutaj odnosić do ubiegłorocznego rezultatu, bo pamiętajmy, że przed rokiem wrześniową sprzedaż napędzała zmiana obowiązującej normy emisji spalin. Wówczas to odnotowano 339 rejestracji na firmy, obecnie było ich o 30% mniej. Dobry punktem odniesienia jest wrzesień 2013 kiedy to sprzedano 1007 nowych traktorów, a więc o 14% więcej – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Liderem rynku po 9 miesiącach pozostaje marka New Holland, na którą od początku roku postawiło 1706 nabywców. We wrześniu sprzedano 161 traktorów tego producenta (+10% w porównaniu do sierpnia 2015 i -25% niż przed rokiem). John Deere również utrzymał swoją pozycję – sprzedał 152 ciągniki (45% więcej niż w sierpniu br. i 14% mniej niż przed rokiem). Zaraz za nim uplasował się Zetor ze 106 sprzedanymi ciągnikami, co daje o ¼ lepszy wynik w porównaniu do sierpnia br. Zaraz za podium uplasowały się kolejno Kubota, Case IH, Deutz-Fahr, Valtra, Claas, Farmtrac i Ursus.

New Holland to również zwycięzca w kwestii najlepiej sprzedających się modeli we wrześniu 2015 r. Tak, jak w poprzednim miesiącu największe zainteresowanie wśród kupujących wzbudzał New Holland TD 5.85. To o 9% więcej niż w sierpniu i o blisko 192% więcej niż przed rokiem. Zaraz za nim, na drugim miejscu z liczbą 17 nowych rejestracji uplasował się Zetor Proxima 90. Trzecie miejsce zajął również producent zwycięskiego modelu – New Holland, ostatni na podium znalazł się New Holland T6.175. Sprzedano 16 takich traktorów.

W klasyfikacji regionów nic się nie zmienia. Liderem pozostaje Mazowsze, w którym we wrześniu zarejestrowano 148 traktorów. Drugie miejsce dla Wielkopolski, gdzie tym razem sprzedano 97 nowych ciągników. Podium z wynikiem 94 rejestracji zamyka Lubelskie.

źródło: Martin & Jacob

Maxam
Tianli
Westlake
Trelleborg
Dynamaxx
Continental
Double Coin
BKT
Bridgestone
Nokian
Michelin
Taurus
Ozna
Cultor
Mitas
Hankook
Magna
Aeolus
Firestone
Alliance