Facebook

Opony do Waszych wózków widłowych – jak dobrać właściwe?

Na rynku obecnych jest wiele różnorodnych rodzajów oraz modeli opon do wózków widłowych😃. Jak wybrać właściwy, czym kierować się przy wyborze i jak właściwie dobrać rozmiar opon🤔? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym wpisie!👇
🔵Opony pełne, inaczej superelastyczne – budowa o konstrukcji pełnej gdzie całość opony stanowi guma i nie posiadają wolnych przestrzeni na powietrze. Opony pełne są idealnym rozwiązaniem dla terenu w którym są narażone na uszkodzenia🚧.
🔹Zalety montażu opon pełnych:
▪️Opony pełne praktycznie nie ulegają odkształceniom, nawet pod dużym obciążeniem💪.
▪️Istnieje możliwość zamontowania tego typu opon w wersji niebrudzącej (Clean) – czyli takich, które nie pozostawiają śladów👍. Takie opony są zazwyczaj w kolorze białym lub szarym. Chętnie wykorzystywane w branży spożywczej, a także wszędzie tam, gdzie liczy się zachowanie porządku i czystości🧼.
▪️Praktycznie nie ma możliwości przebicia takich opon💪. Nawet jeśli wbije się w nie jakiś przedmiot to będą one w stanie dalej kontynuować swoją pracę👍.
▪️Opony do wózków widłowych tego typu odznaczają się długą żywotnością🏋️‍♀️. Pomimo iż są nieco droższe od opon dętkowych, to ich zakup jest opłacalny, ponieważ dzięki pełnej konstrukcji są o wiele wytrzymalsze😀.
🔹Do głównych wad można zaliczyć:
▪️Słabszą amortyzację🛑.
▪️Konieczność wymiany opon przy wykorzystaniu specjalistycznych pras hydraulicznych🔧.
▪️Wyższą cenę w stosunku do opon pneumatycznych💲.
🔹Opony pełne dzielimy w zależności od sposobu ich montażu:
▪️Standardowy – Przekrój jest symetryczny. Montowana na felgi pierścieniowe z zabezpieczeniem pierścieniowym oraz na felgi skręcane. Oznaczenie tego typu na oponach to Standard, ST, STD.
▪️Szybki – Opona posiada od zewnętrznej części gumowy rant , który zabezpiecza felgę. Stosowana na feldze bezpierścieniowej. Montaż takiej opony jest możliwy za pomocą prasy hydraulicznej. Oznaczenie tego typu to Quick, Q ,Easyclik, Click.
🟠Opony pneumatyczne (dętkowe) do wózków widłowych – opony tradycyjnie wypełniane powietrzem, występujące w dwóch wersjach ze względu na swoja konstrukcje. Naturalnie wózek widłowy na oponie pneumatycznej posiadać będzie lepszą amortyzację👍.
🔸Zalety opon dętkowych:
▪️Opony dętkowe są tańsze niż opony pełne💸.
▪️Ten rodzaj opon cechuje doskonała amortyzacja, a co za tym idzie wysoki komfort jazdy nawet po nierównych powierzchniach, a także możliwość transportowania delikatnych, wrażliwych na stłuczenia ładunków😀.
▪️Wymiana opon dętkowych jest szybka i łatwa👌.
🔸Pomimo wielu istotnych zalet, ten rodzaj opon do wózków widłowych posiada także wady:
▪️Opony dętkowe są zdecydowanie mniej wytrzymałe i trwałe (w porównaniu z pełnymi)‼️
▪️Opony są bardziej podatne na uszkodzenia. Przebicie takiej opony oznacza wstrzymanie pracy pojazdu🚧.
▪️Potrzeba zakupu właściwej dętki oraz ochraniacza💰.
🚨Istnieje kilka sytuacji, w których należy bezwzględnie wymienić opony do wózków widłowych, m.in. gdy:
▪️Nastąpiło przebicie, wybrzuszenie lub uszkodzenie opony dętkowej. Także w przypadku, gdy widoczne są płótna w oponie⛔️.
▪️O wymianie opon do wózków widłowych warto zadecydować także w przypadku, gdy zmianie ulega charakter pracy wózka, np. teren po jakim ma poruszać się widlak. Warto wtedy maksymalnie dopasować opony do nowych warunków🌦.

Opony do Waszych wózków widłowych - jak dobrać właściwe? 1

Maxam
Westlake
Trelleborg
Dynamaxx
Continental
Double Coin
BKT
Bridgestone
Nokian
Michelin
Taurus
Ozna
Cultor
Mitas
Hankook
Magna
Aeolus
Firestone
Alliance